Wynajem aut długoterminowe czy leasing – podstawowe informacje 

Chcesz pozyskać samochód i nie wiesz, czy długoterminowy wynajem samochodów osobowych to dobre rozwiązanie? A być może taka usługa jest Ci nieznana? Bez względu na odpowiedź, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj zbiór najważniejszych informacji na temat coraz popularniejszej usługi, jaką jest długoterminowy wynajem samochodów osobowych. Zapraszamy do lektury. 

Czym jest najem długoterminowy samochodu?

Długoterminowy wynajem samochodów osobowych to leasing operacyjny, który zawiera również usługi dodatkowe, takie jak serwis, ubezpieczenie czy przeglądy techniczny. W odróżnieniu od klasycznego leasingu najem długoterminowy samochodu nie wiąże się z koniecznością wykupienia auta. 

W zależności od wypożyczalni istnieje możliwość wykupienia samochodu po wysokiej cenie, lecz nie jest to obowiązkowe. W założeniu umowa na wynajem aut długoterminowe obejmuje użytkowania przez określony czas pojazdu przez najemcę, a następnie zwrot leasingodawcy. 

Z uwagi na szereg zalet wynajem aut długoterminowe jest stosowana zwłaszcza przez przedsiębiorców, chcących nabyć samochód osobowy, pojazd ciężarowy, motocykl czy ciągniki siodłowe. Najemcami mogą być również klienci indywidualni, których nie stać na kupno auta na własność. 

Długoterminowy wynajem samochodów osobowych – szczegóły 

Klient, który zdecydował się na długoterminowy wynajem samochodów osobowych może kupić auto bez konieczności poniesienia opłaty wstępnej ze swoich pieniędzy. Oczywiście na rynku wynajmu funkcjonują wypożyczalnie, które żądają wkładu własnego, jednak to są kwoty, wręcz symboliczne. 

W założeniu najem długoterminowy samochodu musi obowiązywać od 1 roku do 5 lat. Przed podpisaniem umowy najemca musi również określić roczny limit kilometrów. 

Dlatego warto zastanowić się, ile kilometrów w ciągu roku będzie pokonywać auto i dodać do tej wartości nadwyżkę. Taka strategia uchroni nas przed naliczaniem opłaty dodatkowej za przekroczenie limitu kilometrów.